Ľubomír Feldek - Stalin v Žiline
o serióznom divadle (takmer lokálnom)
Divadelné predstavenie s autorským príhovorom Ľubomíra Feldeka
Vstupné 8,- eur
Kto nemá strach, nie je chlap. Kto nemá vtip, je nudný. Kto nemá fantáziu, nepíše hry, ktoré sa oplatí vidieť. Jubilant Feldek je vtipný chlap s fantáziou. A naviac, je Žilinčan a Žilinec, ktorý svojmu rodnému mestu rozumie. Preto mu daroval originálnu hru plnú nostalgických spomienok s felliniovským espritom. V priamom prenose v nej ožívajú 50. roky minulého storočia nasávané detskými očami a prezentované brisknými, autentickými komentármi starého múdreho rozprávača. Určite nie je náhoda, že je ním výrazná postava bilancujúceho spisovateľa - rodáka. Prvé lásky a chalanské priateľstvá v kulisách krutých politických paradoxov. Nápaditá reflexia vlastnej tvorby a prevetranie zmyslu divadla. A najmä odžitého života. Našťastie, čestným občanom Žiliny nebol iba chameleónsky všadeprítomný Stalin. Je ním aj Homo politicus - komediant Feldek. Vďaka jeho mágii ožíva konkrétna Žilina v konkrétnych dobách v konkrétnom divadle. No zázrak!
Ľubomír Feldek sa narodil 9. októbra 1936 v Žiline. Ranné detstvo prežil v Púchove a Senici. Jeho rodina sa vrátila do Žiliny, nakoľko otec tu pôsobil ako sudca (v 50-tych rokoch bol politickým väzňom, čo natrvalo poznačilo jeho ďalší život). Po maturite v rodnej Žiline vyštudoval Ľ. Feldek Vysokú školu pedagogickú, odbor slovenský jazyk. Neskôr pôsobil ako redaktor, robotník či spisovateľ v slobodnom povolaní. Niekoľko rokov viedol redakciu pôvodnej tvorby a prekladu vydavateľstva Slovenský spisovateľ. V roku 1989 patril medzi najaktívnejších zakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu. V polovici 90-tych rokov sa s manželkou Oľgou presťahoval z Bratislavy do Prahy. V súčasnosti už dlhšie opäť žije, tvorí a občiansky sa angažuje prevažne v Bratislave.
Ľubomír Feldek je neuveriteľne plodný básnik, prekladateľ, autor románov (vyšlo mu vyše 30 knižných titulov), dramatik... Vo svojej tvorbe obsiahol takmer všetky žánre a jeho prístup napr. k detskej literatúre je dodnes zásadný a prelomový. Rovnako novátorsky sa už v mladosti predstavil aj ako člen Trnavskej skupiny básnikov. V našom kontexte je dôležité spomenúť, že majster Feldek preložil vyše šestnásť Shakespearových hier a napísal takmer rovnaký počet vlastných dramatických diel. Vari najväčší úspech na rôznych slovenských a českých javiskách zožali tituly Teta na zjedenie, Jánošík podľa Vivaldiho, Skúška, Horor v horárni a iné. Pre Mestské divadlo Žilina je veľkou cťou, že práve v roku svojho životného jubilea prijal Ľ. Feldek ponuku napísať „žilinskú" hru Stalin v Žiline, ktorá v jeho rodnom meste má svetovú premiéru.
Dodo Gombár *3. júna 1973 Pochádza z Trnavy, kde vyštudoval gymnázium. Po skončení štúdia bol prijatý na Činohernú fakultu VŠMU v Bratislave - odbor divadelná réžia. Školu absolvoval v roku 1998. Počas štúdia absolvoval ročnú stáž na Circle in the Square Theater School na Broadway v New Yorku.
Už počas štúdia sa režijne a scenáristicky podieľal na množstve televíznych projektov. Rok pracoval v animovanom filme, v Štúdiu KB5 na bratislavskej Kolibe. Po absolutóriu na VŠMU sa na dve sezóny stal interným režisérom a umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla v Martine a vytvoril tu počas svojho pôsobenia 13 inscenácií. Od roku 2000 pôsobil ako režisér na voľnej nohe v niekoľkých českých, slovenských a európskych divadlách (Taliansko, Maďarsko).
Stály angažmán prijal až v roku 2006, kedy sa stal umeleckým šéfom a kmeňovým režisérom v Městském divadle Zlín. Naštudoval tu nespočetné množstvo inscenácií, ktoré sa vyznačovali charakteristickým autorsko-režijným poňatím (napr. Faust, Tri sestry, Majster a Margarétka). Venoval sa aj réžii muzikálov a hudobných komédií (Šumař na střeše, Limonádový Joe, Kabaret, Balada pro banditu). Městské divadlo v Zlíne opustil v roku 2009. V tom čase zároveň pravidelne hosťoval aj mimo domovskej scény vo významných českých a slovenských divadlách v Prahe, Brne, Ostrave, Bratislave a Martine. V minulých sezónach režíroval lyrikál M. Horáčka Kudykam, vlastný text Tretí vek v Mestskom divadle Žilina, hru R. Slobodu Armagedon na grbe v Zlíne a jeho zatiaľ poslednou réžiou je autorský projekt fyzického divadla Stanice: Tančírna v Národním divadle v Brne, v Redutě.
Na svojom konte má už viac ako 60 režijných počinov. Je zároveň aj dramatikom, dvakrát uspel v súťaži Ceny Alfréda Radoka za texty Hugo Karas a Tretí vek, medzinárodne úspešná je aj jeho hra Medzi nebom a ženou. So svojimi inscenáciami sa zúčastnil aj viacerých prestížnych festivalov v Českej republike i zahraničí. Od roku 2010 je umeleckým šéfom Švandovho divadla v Prahe.
Dĺžka predstavenia: 120 minút
Predstavenie je vhodné pre divákov starších ako 15 rokov
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky